facebook-paylas

EKONOMİ BAKANINDAN İŞ DÜNYASINA ÇAĞRI

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ı temaslarda bulunan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, iş dünyasına önemli mesajlar verdi. Aşkabat’ta DEİK iş adamlarıyla gerçekleştirdiği ziyarette Türkiye’nin ihracat hedeflerini açıklayan Bakan Mustafa Elitaş, 155,5 milyar dolar olarak hedeflenen ihracat rakamlarına ulaşılmasında iş adamlarının önemli bir etken olduğunun altını çizerek iş dünyasının önündeki engelleri kaldırmayı hedeflediklerini belirtti.

İhracata yüzde 10 şartı
Petrol fiyatlarında gerçekleşen düşüsün maliyetleri de düşürdüğünü belirten Elitaş; “Girdi maliyetlerinde ortaya çıkan azalma bizim ihracat rakamlarımızı parasal cinsten aşağıya indirmeye başladı. Miktar cinsinden ihracatımız artarken, para cinsinden ihracatta bir azalma ortaya çıktı“ dedi. İhracat rakamlarında sıçrayış yakalamayı hedeflediklerini dile getiren Elitaş, fiyatların yüzde 10 oranında sabit kalması durumunda en az yüzde 10 miktar cinsinden ihracat rakamlarının artmasının gerekliliğinin altını çizdi.

Yeni pazarlar yeni ürünler
Bakan Elitaş Rusya ile yaşanan olumsuz havanın yeni pazarlara yönlendirdiğini dile getirerek; “Biz o çerçevede hem yeni birkaç pazar bulup Türkiye'deki üretilen malların satış noktalarını daha uzak bölgelere götürmek, hem de yeni bir atak yapabilmek çerçevesinde bir yol izlenmesi gerektiğini vurguluyoruz“ şeklinde konuştu.

‘Made in Turkey’ güvencesi
Yerli markaların dünya pazarlarında tanınırlığı artırmak amacıyla 'Made in Turkey' markasını tanıtımına yoğunlaşıldığını dile getiren Bakan Elitaş; “Made in Turkey yazısı okunurken güven duygusu ve mal kalitesi ortaya çıkacak bir fiyatlandırmayı da beraberinde getirmesi için reklam kampanyalarına başladık. Bu reklam kampanyalarının birincisi Türkiye markasını üst seviyeye getirmek. İkinci operasyonla ise artık bu heyecanı duyan ve cesareti yakalayan firmaları bulup onlara bu desteği vereceğiz. Bir cep telefonunun marka değeri Türkiye'nin bir yıllık ihracatı kadar. Yaklaşık 150 milyar dolar. Biz buna ulaşabilmenin yollarını bulmalıyız. Bu ise tasarım ve kalite ile olacak” açıklamalarında bulundu.